Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 19 kwi 2024, o 09:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Nakładka tylnego siedzienia - zrób ją sam :) 
Autor Wiadomość
motocyklista
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 kwi 2011, o 11:12
Posty: 125
Lokalizacja: Żyrardów
Płeć: mężczyzna
Moto: SV 650S K3
Post Nakładka tylnego siedzienia - zrób ją sam :)
Hej ;) Widząc że są osoby zainteresowane pomysłem zrobienia własnej nakładki na tylne siedzenie opiszę Wam w jaki sposób zrobiłem ją :)

Zaczynamy od "formy" nakładki....ja postanowiłem zrobić ją ze zwykłego kartonu...metodą prób i błędów ( podam wam wymiary mojej nakładki abyście nie musieli kombinować ) dociąłem kawałki i posklejałem je od środka taśmą....po dopasowaniu formy bo zadupka aby kształt był odpowiedni nadchodzi czas na klejenie. Użyłem do tego żywicy poliestrowej. Nakładamy kilka warstw na wierzch, między warstwami dałem matę szklaną dla wzmocnienia. tak samo robimy po wewnętrznej stronie. Ważne jest to aby końce formy były pokryte żywicą ( nie może wystawać papier ). Gdy żywica wyschnie ( kilka godzin ) szlifujemy powierzchnię i rany aby były w miarę gładkie itp ( ze szlifowaniem ostrożnie aby nie przetrzeć żywicy ).

W tym momencie wziąłem się za zrobienie mocowania nakładki. Aby ułatwić sobie pracę postanowiłem wykorzystać mocowanie z oryginalnego siedzenia, mam na myśli ten element który jest bliżej baku motocykla. Jest on przykręcany dwoma śrubami więc można go bez problemu wykorzystać. Największy problem jest z dopasowaniem wysokości mocowań aby nakładka "dobrze leżała na swoim miejscu". Mocowanie z przodu musi być oddalone od nakładki o ok. 2,5 cm. Użyłem kawałków listew plastikowych o grubości ok. 1 cm. dociąłem 3 takie kawałki i skleiłem je z nakładką za pomocą żywicy. Polecam zrobić te "dystanse" za pomocą plastiku ponieważ przednie mocowanie można przykręcić za pomocą wkrętów ( trzyma się bardzo mocno ). Dodatkowo dałem jeszcze podkładki aby nakładka ładnie pasowała i przylegała do "ogona". Tyle mocowanie zrobiłem tak jak jest z oryginale ( czyli taki haczyk ). Do nakładki ponownie przykleiłem kawałek listwy plastikowej, haczyk zrobiłem z kawałka blachy, blachę wygiąłem tak jak jest w oryginalne i przykręciłem ją za pomocą wkrętami do listwy plastikowej.

Trochę to takie zagmatwane :mrgreen: ale myślę że zrozumiecie ;) Zrobię foto mocowań to powinno być wszystko jasne ;)

Uprzedzam, nakładka od środka wygląda....beznadziejnie :D ...ale najważniejsze że z zewnątrz prezentuje się ładnie i dobrze pasuje :)

Teraz czas na szpachlowanie. Zastosowałem szpachlę wypełniającą do plastików. Szpachlę nakładamy cienkimi warstwami, po wyschnięciu szlifujemy. Tą operację powtarzamy do momentu aż powierzchnia nakładki będzie gładka ( szpachlą uzyskujemy ostateczny kształt nakładki ).

Ostatni etap to lakierowanie. W tym przypadku to standardowo: podkład, baza i lakier bezbarwny. Jesli po szpachli zostały nam jakieś niedociągnięcia itp to podkładem możemy je bez problemu usunąć ;)

Jeśli ktoś się za to zabierze: uprzedzam to czasochłonna robota ;) Jest to niezła "rzeźba" :D ale jeśli ktoś lubi się w takie rzeczy bawić to polecam bo efekt naprawdę niezły a co ważne za ok. 1/3 ceny oryginalnej ( a zazwyczaj ciężko znaleść w odpowiednim kolorze )

Koszty:
# żywica + mata= ok.15 zł
# szpachla= 15-25 zł
# lakierowanie= to już kwestia dostępu do materiałów i sprzetu...lakiery są w puszkach 0,5 lub 1 l więc nie opłaca się kupować takiej ilości tylko na lakierowanie samej nakładki, jeśli ktos ma znajomego lakiernika to najlepiej poprosić o podkład ( w zależności od powierzchni po szpachlowaniu orientacyjnie 100 ml powinno wystarczyć ) i lakier bezbarwny ( 100 ml w zupełności wystarczy )
# papiery ścierne, rozpuszczalniki= ok. 15-20 zł

Efekty mojej pracy są zamieszczone w mojej galerii: arek0810 >> SV 650S K3 >> Mazowieckie ( fotki na samym dole strony )

Nowe fotki:
http://www.fotosik.pl/u/arek0810/album/1257920



Obrazek

Obrazek

Wymiary:
Obrazek

Jeśli macie jakieś pytania piszcie ;)
Pozdrawiam Arek

_________________
http://polskajazda.pl/Motocykle/Suzuki/SV_650s/125845 - komentować:)


Ostatnio edytowano 17 sie 2012, o 19:25 przez arek0810, łącznie edytowano 6 razy



16 sie 2012, o 22:45
Zobacz profil
rowerzysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2011, o 13:57
Posty: 40
Lokalizacja: ok. Elbląga
Płeć: mężczyzna
Moto: SV 650S K7
Post Re: Nakładka tylnego siedzienia - zrób ją sam :)
Zaskakująco dobrze wygląda :spoko: , jak czytałem o kartonie to myślałem że to będzie porażka :mrgreen: . A jak poradziłeś sobie z przymocowaniem nakładki do motocykla?


17 sie 2012, o 08:45
Zobacz profil
motocyklista
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 kwi 2011, o 11:12
Posty: 125
Lokalizacja: Żyrardów
Płeć: mężczyzna
Moto: SV 650S K3
Post Re: Nakładka tylnego siedzienia - zrób ją sam :)
Tak myślałem że pisząc o kartonie będziecie mieli mieszane uczucia co do nakładki :D Ale plus tego że karton nasiąka żywicą dlatego jest dobrym materiałem na formę ;) Jak pisałem dokładne fotki wrzucę jak będę miał chwilkę czasu :) Opis mocowania dodałem do pierwszego postu ;)

_________________
http://polskajazda.pl/Motocykle/Suzuki/SV_650s/125845 - komentować:)


17 sie 2012, o 09:26
Zobacz profil
motocyklista
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 kwi 2011, o 11:12
Posty: 125
Lokalizacja: Żyrardów
Płeć: mężczyzna
Moto: SV 650S K3
Post Re: Nakładka tylnego siedzienia - zrób ją sam :)
Nowe fotki ( link do galerii w pierwszym poście ), zrobiłem także fotkę mocowań nakładki i opisałem jej wymiary ;)

_________________
http://polskajazda.pl/Motocykle/Suzuki/SV_650s/125845 - komentować:)


17 sie 2012, o 18:08
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, o 14:13
Posty: 398
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
Moto: SV1000S K3
Post Re: Nakładka tylnego siedzienia - zrób ją sam :)
bardzo fajnie wyszlo ; ) przyjdzie czas...sam sie pobawie ; )
dzieki za informacje co i jak ; )


19 sie 2012, o 00:58
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 17:30
Posty: 5353
Lokalizacja: Legionowo
Płeć: mężczyzna
Moto: H2 / RSV4 Factory
Post Re: Nakładka tylnego siedzienia - zrób ją sam :)
Wszystko spoko, ale ten odstający wydech razi w oczy!


19 sie 2012, o 01:04
Zobacz profil
motocyklista
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 kwi 2011, o 11:12
Posty: 125
Lokalizacja: Żyrardów
Płeć: mężczyzna
Moto: SV 650S K3
Post Re: Nakładka tylnego siedzienia - zrób ją sam :)
Słoniu napisał(a):
Wszystko spoko, ale ten odstający wydech razi w oczy!


Fotka trochę przekłamuje bo w realu jest poprowadzony równolegle z linią motocykla ale faktycznie mógłby być bliżej....tylko problem z kolektorem, nie bardzo pozwala bliżej ustawić komina... ale pokombinuję jeszcze ;)

_________________
http://polskajazda.pl/Motocykle/Suzuki/SV_650s/125845 - komentować:)


19 sie 2012, o 11:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL