Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 1 cze 2024, o 20:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Niezgodność z umową 
Autor Wiadomość
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 09:21
Posty: 635
Post Niezgodność z umową
No moi drodzy prawnicy - potrzebuje porady :)

Rok temu padła mi chłodnica klimatyzacji. Kupiłem nową - założyłem w serwisie i śmigała. Niedawno zrobiło się cieplej a tu klima zdechła. Nabiłem gazem i od razu lepiej - niestety po 3 dniach zonk. Pojechałem do mechanika i wykrył nieszczelności chłodnicy (maszyna tego nie wykrywała - dopiero przy obciążeniu pojawiały się wycieki widocznie w UV). Ponieważ nie minął nawet rok od zakupu a chłodnica nie kosztuje 5zł postanowiłem to reklamować.
W karcie gwarancyjnej koleś sobie napisał, że ma 21dni roboczych na naprawę czyli przez miesiąc nie będzie klimy ;/ Ale przecież istnieje niezgodność z umową gdzie ustawa mówi

Cytuj:
3. Jeżeli sprzedawca, który otrzymał od kupującego żądanie określone w ust. 1, nie ustosunkował się do tego żądania w terminie 14 dni, uważa się, że uznał je za uzasadnione.


Tyle, że nie tego dotyczy pytanie - to było wprowadzenie :) W tej samej ustawie jest zapis

Cytuj:
1. Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wy- miana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.

2. Nieodpłatność naprawy i wymiany w rozumieniu ust. 1 oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.


Czy dobrze kombinuje, że punkt drugi sprawia, że mogę domagać się zamontowania tej chłodnicy ponownie i nabicie układu gazem? Przecież utrata tego gazu była wynikiem dziurawej chłodnicy tam jest napisane "ponownego zamontowania i uruchomienia".

_________________
Obrazek Obrazek

SV650S K1


16 cze 2010, o 23:31
Zobacz profil
SV Rider

Dołączył(a): 26 lut 2010, o 11:22
Posty: 488
Lokalizacja: Gdańsk
Post Re: Niezgodność z umową
1)Z tego co wynika z ustawy to można żądać bezpłatnej naprawy/wymiany tylko wtedy gdy nie powoduje ona nadmiernych kosztów(wtedy pewnie coś trzeba zabulić) - przy Twojej sprawie ciężko mi wskazać co mogliby tu wskazać, jeżeli chodzi o koszty. Po drugie słusznie(moim zdaniem zauważyłeś), że sprzedawca ma obowiązek zwrócić koszty uruchomienia, to równie dobrze możesz się z nimi dogadać co do fizycznego nabicia te klimy przez nich. Musisz spojrzeć czy czasem w karcie nie masz jakiś przepisów wyłączających przepisy ustawy, ale jeśli nie ma żadnych postanowień wyłączających, albo regulujących materię ustawową w inny sposób to nie widzę prawnych przeciwwskazań by powołać na treść przytoczonych artykułów.
2) Ja mam jednak wątpliwości czy możesz skorzystać w ogóle z tej ustawy, towar działał, pęknięcia/szpary(nvm) mogły powstać podczas eksploatacji(ze względu na wadę wykonania. Chodzi mi teraz o to(sam za bardzo nie wiem do końca) czy czasem ta niezgodność nie musi istnieć od samego momentu zakupu a nie od jakiegoś czasu podczas eksploatacji. Bo przecież co innego jak coś Ci się klasycznie spsuje, a co innego gdy od początku było dziurawe(czyt. niezgodne z umową).

Mam nadzieję, że choć troszkę pomogłem.
Pzdr.

_________________
sv 650 s K5 - blue sucz


17 cze 2010, o 09:17
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 09:21
Posty: 635
Post Re: Niezgodność z umową
W karcie gwarancyjnej można sobie ustalać warunki gwarancji a nie niezgodności - warunki niezgodności są regulowane ustawowo np gwarancja może być na rok a na reklamacje z niezgodności są zawsze dwa lata. Jeśli dla nich to będą za duże kosztu to mogą zwrócić koszty zakupu - dla mnie to nawet lepiej. A zgodnie z umową to miało działać a nie się psuć :) Ja się tylko zastanawiam czy mogę sobie dopisać koszty nabicia klimy :) Zaryzykuje, przecież nic nie stracę przez to.

_________________
Obrazek Obrazek

SV650S K1


17 cze 2010, o 10:15
Zobacz profil
SV Rider

Dołączył(a): 26 lut 2010, o 11:22
Posty: 488
Lokalizacja: Gdańsk
Post Re: Niezgodność z umową
Racja :)

_________________
sv 650 s K5 - blue sucz


17 cze 2010, o 10:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL